Bu halda vətəndaşlığınızı itirə bilərsiniz
Bu dəfə təqdim etdiyimiz mövzu Azərbaycan Respublikası(AR) vətəndaşlığının itirilməsi halları ilə bağlıdır. “Vətəndaşsızlığın ixtisar edilməsi haqqında” 1961-ci il 30 avqust tarixli Konvensiyanın müddəaları nəzərə alınmaqla, aşağıdakılar AR vətəndaşlığının itirilməsi üçün əsas hesab edilir:
• AR vətəndaşının digər dövlətin vətəndaşlığını könüllü əldə etməsi;
• AR vətəndaşının xarici dövlətin dövlət və ya bələdiyyə orqanlarında, yaxud silahlı qüvvələrində və ya digər silahlı birləşmələrində könüllü xidmət etməsi;
• AR vətəndaşının dövlətin təhlükəsizliyinə ciddi zərər vuran davranışı;
• AR vətəndaşlığını əldə etmiş şəxsin vətəndaşlığa qəbul olunmaq üçün zəruri olan məlumatı qəsdən saxtalaşdırması və ya saxta sənəd təqdim etməsi.
AR vətəndaşlığının itirilməsi məsələsi “AR vətəndaşlığı haqqında” Qanunun 17-ci maddəsinin ikinci və üçüncü hissələrində göstərilən məhdudiyyətlər nəzərə alınmaqla məhkəmə tərəfindən həll edilir.

На этот раз представляемая нами тема связана со случаями утраты гражданства Азербайджанской Республики (АР). Принимая во внимание положения Конвенции «О сокращении безгражданства» от 30 августа 1961 г., основаниями для утраты гражданства АР считаются:
- Добровольное приобретение гражданином АР гражданства другого государства;
- Добровольная служба гражданина Азербайджанской Республики в государственных или муниципальных органах иностранного государства либо в вооруженных силах или других вооруженных формированиях;
- Поведение гражданина АР, наносящее серьезный ущерб безопасности государства;
- Умышленная фальсификация сведений, необходимых для получения гражданства, или представление поддельного документа лицом, получившим гражданство АР.
Вопрос об утрате гражданства АР решается судом с учетом ограничений, указанных в частях второй и третьей статьи 17 Закона «О гражданстве АР».