Müqavilə hüququ və Müqavilə layihəsinin hazırlanması
Müqavilə münasibətləri – hər bir təşkilatın(şirkətin) fəaliyyətində ən mürəkkəb və məsuliyyətli məqamlardan biridir. Müqavilənin bağlanması zamanı, ilk görünüşdən sadə və əhəmiyyətsiz görünən detalları hərtərəfli öyrənmək və araşdırmaq lazımdır. Çünki hüquqi cəhətdən düzgün hazırlanmamış müqavilə aydın məsələdir ki, lazımi hüquqi nəticələrə səbəb olmur. Əvvəlcədən düşünülmüş və düzgün tərtib olunmuş müqavilə digər tərəfin bu müqaviləni öz mənfi məqsədləri naminə istifadə etməsinə imkan verməyəcəkdir. Biz Sizin istəklərinizə əsaslanaraq və bağlanılacaq müqavilənin konkret şərtlərindən irəli gələrək detallaşdırılmış müqavilə layihələri işləyib hazırlayacayıq. Bundan başqa Biz bütün növ mülki müqavilələrin və protokolların hüquqi ekspertizasını həyata keçirəcəyik.
Müqavilə hüququ sahəsində təqdim olunan xidmətlər:
• Müqavilə prosesinin auditi, müqavilə layihələrinin Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə və beynəlxalq müqavilələrə uyğunluğunun yoxlanılması və “vicdansız tərəfdaşlığın” müəyyən olunması;
• İstənilən növ müqavilələrin hazırlanması (Alqı-satqı, Dəyişdirmə, Bağışlama, İcarə, Yük Daşınması, Əvəzsiz istifadə, Saxlama, Tapşırıq, Françayzinq, Lizinq, Podrat, Ticarət nümayəndəsi (agent), Konsessiya, Qiymətli kağızlar, Sığorta, Komissiya və s.);
• Müqavilələrin bağlanmasında müşayiət olunma, Partnyorlar ilə razılaşdırıcı danışıqlarda iştirak.
Müqavilə layihələrinin hazırlanması zamanı tərəflərin hüquq və vəzifələrinin qarşılıqlı məsuliyyətinə toxunan şərtlər xüsusilə düşünülüb müqayisə olunmalıdır. Şablon, tipoloji müqavilələrin mexaniki köçürülməsi təcrübədə əvvəl axır uzunmüddətli və bahalı məhkəmə proseslərinə (mübahisələrinə), ən pis halda isə şirkət üçün böyük zərərlərə səbəb olacaq. Adətən müqavilə bağlayan tərəflər müqavilədə öz maraqlarına uyğun şərtlər müəyyən edir və gələcəkdə öz öhdəliklərinin icrasından yayınmaq üçün müqavilənin lazımi məqamlarını təhrif edirlər. Biz Sizin müqavilə üzrə tərəfdaşınızın hazırladığı müqavilələrin hüquqi ekspertizasını həyata keçiririk. Bizə təqdim olunmuş müqavilə üzrə ekspertizanı həyata keçirdikdən sonra aşağıdakı hüquqi nəticələr müəyyən olunur:
• Müqavilə layihəsinin daxili qanunvericilik və beynəlxalq hüquq normaları nöqteyi-nəzərdən tövsifi;
• Müqavilə üzrə onun icrası zamanı meydana gələ biləcək hüquqi risklərin izahı;
• Mübahisəli məqamlar üzrə elmi və təcrübi nəticələrin izah edilməsi;
• Müqavilə layihəsinin (qarşı tərəfin təqdim etdiyi) düzgün tərtib edilməyən şərtlərinin yenidən işlənib hazırlanması.
Göstərilən hüquqi araşdırma mürəkkəb bir prosesdir və kifayət qədər hüquqi biliyə malik olmayan şəxs tərəfindən həyata keçirilə bilməz.

Contract relations are one of the most complex and responsible moments in the activities of each organization (company). When concluding a contract, it is necessary to analyze and consider details that seem simple and insignificant at first glance. Because it is clear that the contract that has not properly been drawn up from the point of law, does not trigger the necessary legal consequences. A well-thought out and well-drafted contract will not allow the other party to use this contract for their own negative purposes. We will prepare detailed contract drafts based on your wishes and the specific terms of the contract that will be concluded. Moreover, we will conduct legal expertise of all types of civil contracts and protocols.
Contract law services:
- Audit of the contract process, verification of compliance of the draft agreements with the legislation of the Republic of Azerbaijan and international treaties, and the determination of “dishonest partnership”;
- Preparation of any kind of Contracts (Sale, Barter, Donation, Rental, Cargo, Free Use, Storage, Order, Franchising, Leasing, Contractor, Trade Representative (Agent), Concession, Securities, Insurance, Commission);
- Accompaniment in concluding contracts, participation in conciliatory negotiations with the Partners.
While preparing draft treaties, the conditions affecting the mutual rights and obligations of the parties should be specifically considered and compared. Mechanical transfer of templates and standard contract forms will result in long-lasting and costly litigation (disputes) in practice, and in the worst case, a major loss to the company. Typically, the contracting parties determine the terms of the contract for their own interests and distort the contract’s necessary points in order to avoid future commitments. We conduct legal expertise of contracts prepared by your partner. After the examination of the contract that submitted to us, the following legal consequences are determined:
- Interpretation of draft contract from the point of view of domestic legislation and international legal norms;
- Explanation of the legal risks that may arise during the execution of the contract;
- Elucidation of scientific and practical results on controversial issues;
- Revising the terms, that have been prepared incorrectly, of the draft contract (submitted by the opposite party).
This legal research is a complicated process and cannot be accomplished by a person who does not have sufficient legal knowledge.