Müqavilə hüququ və Müqavilə layihəsinin hazırlanması
Müqavilə münasibətləri – hər bir təşkilatın(şirkətin) fəaliyyətində ən mürəkkəb və məsuliyyətli məqamlardan biridir. Müqavilənin bağlanması zamanı, ilk görünüşdən sadə və əhəmiyyətsiz görünən detalları hərtərəfli öyrənmək və araşdırmaq lazımdır. Çünki hüquqi cəhətdən düzgün hazırlanmamış müqavilə aydın məsələdir ki, lazımi hüquqi nəticələrə səbəb olmur. Əvvəlcədən düşünülmüş və düzgün tərtib olunmuş müqavilə digər tərəfin bu müqaviləni öz mənfi məqsədləri naminə istifadə etməsinə imkan verməyəcəkdir. Biz Sizin istəklərinizə əsaslanaraq və bağlanılacaq müqavilənin konkret şərtlərindən irəli gələrək detallaşdırılmış müqavilə layihələri işləyib hazırlayacayıq. Bundan başqa Biz bütün növ mülki müqavilələrin və protokolların hüquqi ekspertizasını həyata keçirəcəyik.
Müqavilə hüququ sahəsində təqdim olunan xidmətlər:
• Müqavilə prosesinin auditi, müqavilə layihələrinin Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə və beynəlxalq müqavilələrə uyğunluğunun yoxlanılması və “vicdansız tərəfdaşlığın” müəyyən olunması;
• İstənilən növ müqavilələrin hazırlanması (Alqı-satqı, Dəyişdirmə, Bağışlama, İcarə, Yük Daşınması, Əvəzsiz istifadə, Saxlama, Tapşırıq, Françayzinq, Lizinq, Podrat, Ticarət nümayəndəsi (agent), Konsessiya, Qiymətli kağızlar, Sığorta, Komissiya və s.);
• Müqavilələrin bağlanmasında müşayiət olunma, Partnyorlar ilə razılaşdırıcı danışıqlarda iştirak.
Müqavilə layihələrinin hazırlanması zamanı tərəflərin hüquq və vəzifələrinin qarşılıqlı məsuliyyətinə toxunan şərtlər xüsusilə düşünülüb müqayisə olunmalıdır. Şablon, tipoloji müqavilələrin mexaniki köçürülməsi təcrübədə əvvəl axır uzunmüddətli və bahalı məhkəmə proseslərinə (mübahisələrinə), ən pis halda isə şirkət üçün böyük zərərlərə səbəb olacaq. Adətən müqavilə bağlayan tərəflər müqavilədə öz maraqlarına uyğun şərtlər müəyyən edir və gələcəkdə öz öhdəliklərinin icrasından yayınmaq üçün müqavilənin lazımi məqamlarını təhrif edirlər. Biz Sizin müqavilə üzrə tərəfdaşınızın hazırladığı müqavilələrin hüquqi ekspertizasını həyata keçiririk. Bizə təqdim olunmuş müqavilə üzrə ekspertizanı həyata keçirdikdən sonra aşağıdakı hüquqi nəticələr müəyyən olunur:
• Müqavilə layihəsinin daxili qanunvericilik və beynəlxalq hüquq normaları nöqteyi-nəzərdən tövsifi;
• Müqavilə üzrə onun icrası zamanı meydana gələ biləcək hüquqi risklərin izahı;
• Mübahisəli məqamlar üzrə elmi və təcrübi nəticələrin izah edilməsi;
• Müqavilə layihəsinin (qarşı tərəfin təqdim etdiyi) düzgün tərtib edilməyən şərtlərinin yenidən işlənib hazırlanması.
Göstərilən hüquqi araşdırma mürəkkəb bir prosesdir və kifayət qədər hüquqi biliyə malik olmayan şəxs tərəfindən həyata keçirilə bilməz.

Договорные отношения – один из сложнейших и ответственных моментов в деятельности каждой организации (компании). При заключении договора необходимо всесторонне изучить и исследовать детали, которые на первый взгляд кажутся простыми и незначительными. Так как, ясно, что неправильно составленный с юридической точки зрения договор не приводит к надлежащим юридическим последствиям. Заранее продуманный и правильно составленный договор не позволит другой стороне использовать данный договор во имя своих негативных целей. Мы, основываясь на ваши желания, и исходя из конкретных условий подлежащего заключению договора, разработаем детализированные проекты договора. Помимо того, мы осуществим юридическую экспертизу любого вида гражданских договоров и протоколов. Услуги, предоставляемые в сфере договорного права:
- Аудит договорного процесса, проверка соответствия проектов договоров законодательству Азербайджанской Республики и международным договорам, и установление «недобросовестного партнерства»;
- Подготовка договоров любого вида (Купля-продажа, Обмен, Дарение, Аренда, Грузоперевозка, Безвозмездное использование, Хранение, Поручение, Франчайзинг, Лизинг, Подряд, Торговый представитель (агент), Концессия, Ценные бумаги, Страхование, Комиссия и т.д.);
- Сопровождение заключения договоров, участие в согласовательных переговорах с Партнерами.
При разработке проектов договоров особо должны быть продуманы и сопоставлены условия, касающиеся прав и обязанностей, взаимной ответственности сторон. Механическое списывание шаблонных, типовых договоров на практике рано или приведет к затяжным и дорогостоящим судебным процессам (спорам), а в худшем случае, к большим убыткам для компании. Обычно, заключающие договор стороны определяют в договоре условия, отвечающие своим интересам, и в последующем искажают нужные моменты договора для уклонения от исполнения своих обязательств. Мы осуществляем юридическую экспертизу договоров, составленных Вашим партнером по договору. После проведения экспертизы представленного нам договора подводятся следующие юридические итоги:
- Квалификация проекта договора с точки зрения норм внутреннего законодательства и международного права;
- Пояснение правовых рисков по договору, которые могут возникнуть в ходе его исполнения;
- Разъяснение научных и практических результатов по спорным моментам;
- Повторная разработка неправильно составленных условий проекта договора (предоставленного противной стороной).
Указанное юридическое исследование является сложным процессом и не может быть осуществлено лицом, не обладающим достаточными юридическими знаниями.